Na Idrijskem iz stanovanjske hiše kradli gotovino
Včeraj, 8. avgusta v večernih urah, so policisti PP Idrija obravnavali tatvino gotovine iz stanovanjske hiše v Idriji. Na kraju je bilo ugotovljeno, da je neznani storilec v zadnjih tednih na neznan način vstopil v stanovanje stanovanjskega objekta, kjer je v notranjosti našel in si prilastil večjo vsoto gotovine ter odšel neznano kam. Okoliščine kaznivega dejanja (po prvem odstavku 204. člena KZ-1) Policija še preiskuje.
Preventivni nasveti policije za preprečevanje premoženjskih kaznivih dejanj - Storilci pogosto vlamljajo skozi vrata oz. okna stanovanjskih objektov in iz notranjosti kradejo predvsem gotovino, nakit in druge vrednejše predmete. Najpogostejši načini vlomov v stanovanjske hiše, stanovanja, gospodarske objekte... so vlom na vzvod ali s silo telesa, lomljenje vložkov cilindričnih ključavnic, razbitje steklenih površin, pogosto pa k temu pripomore tudi premajhna previdnost lastnikov objektov (puščeno orodje ali druga priročna sredstva v okolici hiše, ključi...). S preventivnim ravnanjem in zavarovanjem svoje lastnine lahko že sami precej zmanjšate priložnosti za izvršitev zgoraj opisanih premoženjskih kaznivih dejanj (vlomi v stanovanja, hiše, motorna vozila, drzne tatvine, ropi...) in se izognete neljubim dogodkom. "Prilika dela tatu" in vlomilec bo raje izbral tisto stanovanje ali hišo, kjer bo za kaznivo dejanje najmanj ovir in tveganje za odkritje najmanjše. Stavba, v kateri ni nikogar, ker so stanovalci na primer na dopustu ali ki je očitno brez varovanja, bo bolj verjetno tarča vloma kot obratno. Posebno "vabljiva" za vlomilce so odprta vrata ali okna, razpoložljivo orodje za dostop (na primer zaboji, lestev, ki omogoča dostop do drugače nedosegljivih oken ipd.), vrtnarsko orodje, s katerim lahko vlomilec nasilno vlomi, zapuščene žive meje ali visoke ograje ...
Vse občane zato pozivamo, da več pozornosti namenijo samozaščitnemu ravnanju, saj je z nekaterimi enostavnimi ukrepi možno storiti veliko. Če vam kljub temu vlomijo v stanovanjski objekt, občanke in občane pozivamo, da takoj pokličejo policiste najbližje policijske postaje oz. Policijo na znano interventno številko policije 113. Ne spreminjajte kraja kaznivega dejanja in ne uničujte sledi, ki so pomembne za nadaljnjo preiskavo kaznivega dejanja (oz. se ne dotikajte stvari, ne sprehajajte po prostoru ...). Tudi če ugotovite, da so bili vlomilci pri sosedu, ko ga ni bilo doma, takoj obvestite Policijo!
Prav tako občane in občanke pozivamo, da več pozornosti namenijo tudi morebitnemu zaznavanju sumljivih oseb in vozil v stanovanjskih soseskah večjih mest in po vaseh. Vse tovrstne informacije lahko krajani sporočijo policistom najbližje policijske postaje oz. na interventno številko Policije 113.
Več preventivnih nasvetov na spletu Policije: https://www.policija.si/svetujemo-ozavescamo/varnost-premozenja/vlomilci-in-tatovi-niso-na-dopustu-preventivni-nasveti-policije oz. na socialnem omrežju Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=p5JofbAMJRY
Na Bovškem se je pri pristanku s padalom lažje poškodovala državljanka Nizozemske
Včeraj, 8. avgusta ob 14.36, smo bili obveščeni, da se je pri pristanku s padalom na letališču v Bovcu lažje poškodovala 25-letna državljanka Nizozemske. Ugotovljeno je bilo, da je tuja državljanka s padalom skočila iz letala, med pristankom na bovškem letališču pa ji je veter zaprl padalo in si pri pristanku lažje poškodovala nogo (poškodba gležnja). Policisti PP Bovec so tujo krivdo izključili, za poškodovanko so poskrbeli tamkajšnji reševalci.
Na hitri cesti na Goriškem iz prometa izločili prehitrega voznika
Policisti Postaje prometne policije Nova Gorica so včeraj, 8. avgusta nekaj minut po 17. uri, na odseku hitre H4 med naseljem Vogrsko in Vrtojbo (v smeri Republike Italije) imeli v postopku 19-letnega voznika začetnika osebnega avtomobila zaradi prekoračitve hitrosti. Slednjemu so med meritvijo hitrosti na cesti, kjer je hitrost vožnje omejena na 110 kilometrov na uro, izmerili hitrost 189 kilometrov na uro. Vozniku začetniku je bila prepovedana nadaljnja vožnja in začasno odvzeto vozniško dovoljenje (po 113.a členu Zakona o prekrških), čaka ga še srečanje s sodnikom, saj bo zoper njega podan obdolžilni predlog na okrajno sodišče.
Skladno z določili Zakona o pravilih cestnega prometa se voznika, ki prekorači dovoljeno hitrost na avtocesti ali hitri cesti za več kot 60 kilometrov na uro, kaznuje z globo 1.200 evrov. Vozniku motornega vozila se izreče poleg denarne kazni tudi 9 kazenskih točk (po določilu osmega odstavka 46. člena ZPrCP).
Sicer pa v tem tednu oz. v času od 5. avgusta do vključno 11. avgusta 2024 poteka enotedenska preventivna akcija za umirjanje hitrosti na naših cestah in je evropsko usklajena. Namen preventivne akcije, ki jo policija izvaja skupaj z Javno agencijo RS za varnost prometa, ni kaznovanje voznikov, temveč njihovo ozaveščanje, da se lahko brezglavo hitenje ali iskanje adrenalinskega užitka v prehitri vožnji hitro sprevrže v največjo nočno moro posameznika z najhujšimi posledicami za vse udeležence
https://www.policija.si/medijsko-sredisce/sporocila-za-javnost/sporocila-za-javnost-gpue/122499-v-ponedeljek-se-zacne-enotedenska-preventivna-akcija-za-zmanjsevanje-hitrosti-na-nasih-cestah?fbclid=IwY2xjawEi26dleHRuA2FlbQIxMAABHTUvu7i-AFQ6Uvsu-Ur2rKkVx9-Zbk8pP7JMhuQZpG1p32lGLZy3YP12Rg_aem_aqMECzUH7yyqkIivKqfPhQ.
Neprilagojena hitrost oz. prekoračitev hitrosti je namreč tako v Evropi kot tudi na slovenskih cestah še vedno med glavnimi dejavniki prometnih nesreč, še zlasti tistih z najhujšimi posledicami. Z doslednejšim spoštovanjem omejitev hitrosti in ustrezno prilagoditvijo vožnje tako razmeram na cesti kot tudi lastnim vozniškim izkušnjam in sposobnostim bi lahko obvarovali marsikatero življenje, saj stopnja poškodb narašča sorazmerno s hitrostjo. Če vozimo s prilagojeno hitrostjo in smo pozorni na dogajanje tudi daleč pred svojim vozilom, lahko pravočasno zaznamo prometno ureditev in dogodke ter predvidimo njihov potek in ustrezno ter varno reagiramo. Zato Policiji znova opozarjamo - vozniki, prilagodite hitrost svoje vožnje veljavnim omejitvam, pa tudi svojemu vozniškemu znanju in izkušnjam ter razmeram na cesti! Bodimo odgovorni, vključimo varnostne ukrepe v svoje vozniške navade, vozimo spoštljivo, previdno in strpno. Življenje je najdragocenejša stvar, ki jo imamo, varujmo ga! Več preventivnih nasvetov na spletu Policije: https://www.policija.si/svetujemo-ozavescamo/prometna-varnost-category-blog/hitrost-pocasneje-je-varneje?fbclid=IwAR2tc_lGIdiRc_vVNzrcUCuVtOASBH0uRRtTpb4tY3uUJ0rD2ZtlwDkikg0
V prometni nesreči II. kategorije blizu naselja Kamno na Tolminskem poškodovana 30-letna voznica avtomobila
Danes, 9. avgusta ob 4.53, smo bili obveščeni o prometni nesreči II. kategorije na glavni cesti Tolmin – Kobarid, blizu naselja Kamno (občina Tolmin) in v kateri je bilo udeleženo osebno vozilo. Po prvih zbranih podatkih je 30-letna voznica vozila iz Tolmina proti naselju Kamno in na ravnem delu vozišča iz zaenkrat še neznanega vzroka zapeljala levo in trčila v obcestni jarek, kjer je vozilo obstalo obrnjeno na streho. Poleg policistov so bili na kraju prometne nesreče tudi gasilci in reševalci, ki so lažje poškodovano voznico odpeljali na nadaljnje zdravljenje v splošno bolnišnico v Šempeter pri Gorici. Novogoriški prometni policisti bodo glede na vsa ugotovljena dejstva zoper povzročiteljico prometne nesreče ustrezno ukrepali.
V prometni nesreči II. kategorije pri Kobaridu poškodovana voznica avtomobila
Včeraj, 8. avgusta ob 15.11, je bila Policija obveščena o prometni nesreči II. kategorije na glavni cesti med naseljem Mlinsko in Kobaridom in v kateri sta bili udeleženi dve vozili (osebni avtomobil in tovorno vozilo); ena oseba je bila telesno poškodovana. Na kraju je bilo ugotovljeno, da je 33-letna voznica avtomobila (povzročiteljica) v navedenem času vozila po glavni cesti iz Kobarida proti Tolminu. Pri prometnem znaku za zaključek naselja Kobarid se je srečevala s pravilno nasproti vozečim tovornim vozilom, med vožnjo pa izgubila nadzor nad vozilom in trčila v zadnje levo kolo tovornega vozila. Njeno vozilo je nato odbilo še v sprednjo levo kolo priklopnika in zatem v zadnje levo kolo priklopnika. Na kraju so poleg policistov posredovali tudi tamkajšnji gasilci in reševalci NMP ZD Tolmin, ki so predvidoma lažje poškodovano voznico odpeljali na nadaljnje zdravljenje v splošno bolnišnico v Šempeter pri Gorici. Na obeh udeleženih vozilih je nastala materialna škoda. Povzročiteljici bo zaradi odgovornosti za storitev prekrška po Zakonu o pravilih cestnega prometa izdan plačilni nalog. Zaradi prometne nesreče je bil promet na tem območju močno oviran, cesta je bila normalno prevozna ob 18.37 uri.
Na Tolminskem padla in se poškodovala kolesarka
Danes, 9. avgusta ob 9.17, smo bili obveščeni o prometni nesreči II. kategorije v Tolminu, kjer je s kolesom padla in se predvidoma lažje poškodovala 64-letna občanka. Kasneje je bila kolesarki nudena zdravniška oskrba v ZD Tolmin, nato pa je bila odpeljana na nadaljnje zdravljenje v šempetrsko bolnišnico. Okoliščine prometne nesreče policisti PP Tolmin še preiskujejo.
Povoženje divjadi
Danes, 9. avgusta ob 9.12 smo bili obveščeni, da je nemški voznik osebnega avtomobila znamke Mercedes-Benz med Mlinskim in naseljem Idrsko (občina Kobarid) povozil divjad (srno). Po trku z vozilom je omenjena divjad na kraju poginila, za poginulo žival je poskrbel član lovske družine. Ker voznik in vozilo izpolnjujeta pogoje za udeležbo v cestnem prometu in ker so bili izpolnjeni vsi zakonski pogoji, so policisti PP Bovec odstopili od ugotavljanja dejstev in zbiranja dokazov, potrebnih za odločitev o prekršku pri prometni nesreči z majhno poškodbo za odstop od ogleda prometne nesreče (skladno s četrtim odstavkom 111. člena ZPrCP).
Dean Božnik
predstavnik za odnose z javnostmi
Policijska uprava Nova Gorica