Ena izmed pomembnejših novosti, ki jih ureja novi zakon o preprečevanju zamud pri plačilih je izvršnica.
Njen namen zagotoviti upniku hitro poplačilo dolga, ki mu ga dolguje dolžnik. Dolžnik lahko izvršnico izda prostovolno, pri čemer lahko upnik njeno izdajo od dolžnika zahteva, kot denimo pogoj za pristop k poslu.
Izvršnico izdajajo lahko le gospodarski subjekti torej podjetja in podjetniki ter javni organi, kot upnik pa lahko nastopijo tako pravne kot fizične osebe.
Tako lahko denimo podjetnik zahteva izdajo izvršnice, če predvideva, da mu naročnik ne bo plačal opravljene storitve. Ali pa delavec, ki meni, da mu delodajalec ne bo izplačal plače.
V naslednjem članku lahko preberete, kaj je izvršnica in kako jo dejansko uporabljati.
Kaj je Izvršnica?
Izvršnica je listina, ki vsebuje dolžnikovo izjavo, s katero se ta zaveže plačati upniku z izvršnico določen denarni znesek. Upnik lahko tako na podlagi izvršnice zahteva plačilo obveznosti, ki mu jih dolžnik dolguje, kar neposredno na banki dolžnika.
Po učinku je izvršnica blizu izvršljivemu notarskemu zapisu, kot tudi domicilirani menici.
Prednost izvršnice v primerjavi z domicilirano menico je v tem, da mora banka, četudi na dolžnikovem računu ni dovolj sredstev za poplačilo, izvršnico zadržati in jo izplačati, ko sredstva prispejo na dolžnikov račun.
e-obrazec: Izvršnica
Kako uporabljati izvršnico?
Izvršnico mora dolžnik lastnoročno podpisati in svoj podpis overiti pri notarju ali upravni enoti.
Izvršnico lahko preprosto izdelate preko e-obrazca: Izvršnica
Izvršnico dolžnik nato izroči upniku, kateri jo lahko predloži v plačilo v treh letih od dospelosti obveznosti iz izvršnice.
Upnik zahteva izvršitev izvršnice tako, da predloži izvršnico v plačilo enemu izmed dolžnikovih ponudnikov plačilnih storitev, torej banki, kjer ima dolžnik odprt transakcijski račun.
Pred dejanskim izplačilom mora banka obvestiti dolžnika.
Upnik mora ob predložitvi izvršnice navesti svoj račun, na katerega želi, da se denarna sredstva prenesejo. Predložitev izvršnice predstavlja izročitev plačilnega naloga upnika banki v skladu z zakonom, ki ureja plačilne storitve.
Upnik lahko zahteva plačilo po izvršnici tudi za znesek, ki je manjši od zneska, na katerega se glasi izvršnica. Če upnik ob predložitvi izvršnice ne izjavi, da zahteva izvršitev plačilne transakcije v višini, nižji od zneska, na katerega se glasi izvršnica, se šteje, da je upnik zahteval izvršitev plačilne transakcije za celoten znesek, na katerega se glasi izvršnica.
Kaj ima prednost? Izvršba ali izvršnica?
Izvršba. Izvršnica manreč omogoča poplačilo le iz sredstev na računih dolžnika, s katerimi dolžnik lahko razpolaga.
Upnik se tako npr. ne more poplačati iz sredstev na računih, ki so bili blokirani zaradi izvršbe. Sklepi o izvršbi ali zavarovanju imajo tako prednost pred izvršnico, zato določbe o izvršnici ne posegajo v postopek izvršbe.