Ko se dolžnik, ki ima do nas neporavnane obveznosti znajde v stečaju, moramo te terjatve prijaviti v stečajno maso, v roku 3. mesecev od oklica o začetku stečajnega postopka. V nasprotnem primeru naše terjatve propadejo in niso nikoli poplačane.
Pri tem je potrebo omeniti, da je prijava terjatev priporočljiva tudi zaradi dejstva, da za prijavo terjatev v stečaju ni več potrebno plačati sodne takse in zato z samo prijavo v večini primerov praktično nimamo stroškov.
V članku se bomo pogledali, kako poiskati podatke, ki jih potrebujemo za oddajo prijave terjatev, kako izpolniti samo prijavo terjatev, ter kako spremljati kaj se dogaja v samem stečajnem postopku.
Kako vem, da je dolžnik v stečaju?
Dolžnika za katerega sumimo, da je zoper njega stekel stečajni postopek, lahko to preverimo na spletnih straneh AJPES-a.
Kako to storite, si lahko preberete v članku: Je moj dolžnik v stečaju? Kako preveriti in kako prijaviti svojo terjatev v stečajno maso?.
Dolžnik je v stečaju. Kaj sedaj?
V primeru, da je dolžnik v stečaju, morate svoje terjatve prijaviti v stečajno maso. Če tega ne storite v 3. mesecih od začetka oklica, Vaša terjatev propade.
Kako prijavim terjatve v stečajno maso?
Svoje terjatve v stečajno maso prijavite tako, da na sodišče, ki vodi stečajni postopek, skupaj z dokazi (računi, izračun obresti, ipd.), pošljete dokument, v katerem navedete svoje terjatve, ki jih imate do dolžnika.
Dokument za prijavo terjatev, boste zelo enostavno izdelali s pomočjo e-obrazca: Prijava terjatev v stečajnem postopku.
Kje dobim podatke, ki jih potrebujem za prijavo terjatev v stečaju?
Za prijavo terjatev v stečajno maso, boste potrebovali podatke o samem stečajnem postopku, kot denimo:
- sodišče, ki vodi postopek,
- opravilna številka postopka,
- ime in priimek stečajnega upravitelja,...
Te podatke boste našli v oklicu, ki je objavljen na spletnih straneh AJPES-a.
Kje najdem oklic o začetku stečajnega postopka?
Oklic o začetku stečajnega postopka Vašega dolžnika, boste našli na spletnem naslovu: www.ajpes.si.
Kako do oklica o začetku stečaja - postopek
1. Na vstopni strani, v iskalno polje vpišete ime dolžnika oz. njegovo matično številko:
2. Med rezultati iskanja zraven imena dolžnika, kliknete na število zadetkov pod "e-objave":
3. Pod rubriko "Postopki zaradi insolventnosti", kliknete na število zadetkov v objavah sklepov in pisanj izdanih v postopkih zaradi insolventnosti:
4. Odpre se Vam seznam objav v stečajnem postopku dolžnika. V stolpcu "tip procesnega dejanja", poiščite in kliknite na: "oklic o začetku postopka":
5. Prikažejo se Vam podatki o stečajnem postopku. Za ogled oklica (v pdf-ju), kliknite na: "Vsebina procesnega dejanja":
Kako spremljam potek stečajnega postopka?
Cel postopek stečaja lahko spremljate na spletnih straneh AJPES-a. Poleg oklica, bo sodišče namreč objavljalo tudi ostala procesna dejanja. Tako bo sodišče tudi sproti dopolnjevalo seznam procesnih dejanj v postopku.
Posamezno procesno dejanje si lahko ogledate po enakem postopku, kot sam oklic o začetku stečajnega postopka.