Nina, o katerem pisatelju boš predavala danes?,
smo vprašali pisateljico.
Kosmačeva je za Radio Tomi povedala:
Predavala bom o inovatorju modernistične poezije v svetovnem merilu, ki je izdal le dve zbirki. Perujski avtor César Vallejo (rojen 1892) je bil vir inspiracije in referent za številne druge pisatelje. Sporni Charles Bukowski mu je posvetil pesem v knjigi What Matters Most is How Well You Walk Through the Fire, kjer ga opisuje kot edinstvenega človeka, katerega poezija nikdar ne razočara. Thomas Merton je dejal, da je poet in pisatelj za Dantejem najboljši pisec vseh časov. Pablo Picasso je portretiral Valleja. Sam Shepard – dobitnik Pulitzerjeve nagrade – ga je proglasil za najboljšega pesnika vseh časov. Poet Joe Bolton je večkrat citiral Valleja in bil je tudi inspiracija glasbenikom in filmskim režiserjem.
Poezija Valleja je nekaj posebnega, kajti ne vsebuje niti ene odvečne besede ali kitice. Socialna poezija je realistična, polna razočaranj in upanja. Pesnik si preko nje želi odrešiti muk in trpljenja človeka, vedoč, da je to nemogoče.
Življenje pesnika je bilo vse prej kot enostavno. Rodil se je v majhni vasici v Andih - Santiago de Chuco - kot najmlajši izmed enajstih otrok. Moral je opustiti študij zaradi pomanjkanja sredstev in delati na plantaži sladkorja. Kmalu se mu je uspelo odpraviti na študij medicine v Limo. Fakultete ni končal, vendar je objavil nekaj pesmi in se ob branju Darwina in Marksa odrekel katoliški veri. Zaradi hujskanja kmetov proti lastnikom plantaž je preživel tri tedne v zaporu v Trujillu. Brez sredstev in zaposlitve se je odpravil v Pariz, kjer je spal na ulici in bil večkrat bolj lačen kot sit. Po dolgem času je dobil zaposlitev kot španski novinar in se poročil s premožno francosko dedinjo Georgette. Skupaj sta potovala po Italiji in Nemčiji, ter živela nekaj časa v Moskvi. Ob izbruhu državljanske španske vojne se je pridružil republikancem in se potem vrnil v Pariz, kjer je nekaj časa predaval o literaturi. Ves čas je pisal prozo in poezijo, vendar je bil cenjen le med ozkim krogom intelektualcev. Poleg finančnih težav je imel pisatelj tudi kronične bolečine in zdravstvene težave. Preroški Vallejo, je dosegel svetovno slavo post – mortem in danes velja za največjega južnoameriškega poeta.
V sledeči pesmi je do potankosti napovedal lastno smrti :
I will die in Paris, on a rainy day,
on some day I can already remember.
I will die in Paris--and I don't step aside
perhaps on a Thursday, as today is Thursday, in autumn.
César Vallejo is dead.These are the witnesses:
the Thursdays, and the bones of my arms,
the solitude, and the rain, and the roads ...
Radio Tomi misli, da se danes obeta zanimivo literarno predavanje. Četrtki našega Radia Tomi osrečujejo, ker so polni veselih melodij! Prisluhnite nam!