Policisti Policijske uprave Koper so v zadnjih 24-ih urah intervenirali v 52 nujnih primerih in na številko 113 prejeli skupno 117 klicev.
Obravnavali so 9 prometnih nesreč z materialno škodo in 2 z lahkimi telesnimi poškodbami. S področja kriminalitete so obravnavali 3 tatvine, po 1 kaznivo dejanje vlom v vozilo, grožnje, poškodovanje tuje stvari, goljufija in ogrožanje posebnih vrst javnega prometa. Zaradi kršitve javnega reda in miru so intervenirali v 4 primerih.
Na območju Policijske uprave Koper so policisti v zadnjih 24 urah obravnavali 3 nezakonite prehode državne meje.
Ob 08.09 uri smo bili obveščeni, da je neznani storilec na gradbišču v okolici Gorjanskega iz lope ukradel novo delovno oblačilo, v katerem je imel oškodovanec denarnico in mobilni telefon. S tem ga je oškodoval za 600 evrov. Sledi kazenska ovadba.
Ob 10.02 so bili koprski policisti napoteni v eno od trgovin na območju Kopra, kjer so uslužbenci podali prijavo o tatvini gotovine. Policisti so z ogledom in zbiranjem obvestil ugotovili, da je neznani storilec v zadnjih nekaj dnevih pristopil do pisarne v notranjosti trgovine in iz nje izvršil tatvino nekaj kuvert z dnevnimi izkupički. S tem dejanjem je pravno osebo oškodoval za 4.200 evrov. Sledi kazenska ovadba.
Ob 10.18 smo bili obveščeni o železniški nesreči v Sežani. Policisti so z ogledom in zbiranjem obvestil ugotovili, da je eden od strojevodij lokomotivo s kompozicijo pripeljal iz Prestranka v Sežano, kjer je odklopil vagone. Za tem je lokomotivo premaknil naprej v smeri Opčin (RI) do kretnic za premikanje. Ko je pripeljal do navedene lokacije je ugotovil, da se tam že nahaja druga lokomotiva, za katero ni vedel, zaradi česar ni uspel pravočasno zmanjšati hitrosti in je z lokomotivo trčil v drugo, tam ustavljeno lokomotivo. V nesreči nihče ni bil telesno poškodovan, na lokomotivah pa je nastala materialna škoda okoli 50.000 evrov. Na podlagi zbranih obvestil in ogleda kraja nesreče so policisti zaznali elemente kaznivega dejanja in sicer, da je za enkrat še neznani delavec slovenskih železnic osumljen storitve kaznivega dejanja Ogrožanje posebnih vrst javnega prometa po 1. odstavku, 325. členu Kazenskega zakonika (KZ-1). Policisti nadaljujejo s preiskavo nesreče.
V Postojni je prišlo do družinskega prepira. Ugotovljeno je bilo, da se je sin nesramno in žaljivo vedel do njegove mame ter ji razbijal po vratih. Ravno tako se je nedostojno vedel do policistov. Izdan mu je bil plačilni nalog.
Ob 14.38 se je na Policijski postaji Koper zglasil 56-letni moški iz okolice Kopra in naznanil spletno goljufijo. Policisti so ugotovili, da je neznani storilec z lažnivim prikazovanjem dejanskih okoliščin, da ima v spletni denarnici denar, spravil oškodovanca v zmoto, da bo ta prejel denar. Tako je oškodovanca prepričal, da mu je zaupal gesla za dostop do bančnega računa, s katerega si je v več transakcijah protipravno prilastil 5.000 evrov. Sledi kazenska ovadba.
Postojnski policisti so obravnavali vlom v osebni avtomobil na parkirišču ob vznožju Nanosa. Neznani storilec je iz vozila izvršil tatvino potovalne torbe z vsebino in s tem lastnico oškodoval za 500 evrov. Sledi kazenska ovadba.
Ob 16.33 so postojnski policisti na Logu ustavili 21-letnega voznika osebnega avtomobila. Zaradi ugotavljanja ali je voznik pod vplivom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi so mu policisti odredili test s sredstvom za hitro ugotavljanje prisotnosti teh snovi v organizmu, kateri je bil pozitiven na kokain in kanabis. Odrejen mu je bil tudi strokovni pregled, ki ga je odločno odklonil. Vozniku so policisti začasno odvzeli vozniško dovoljenje, zoper njega pa sledi obdolžilni predlog.
Iz urgence izolske bolnišnice so nas obvestili, da imajo v obravnavi 14-letnico, ki je bila udeležena v prometni nesreči. Policisti so ugotovili, da je slednja vozila moped na območju Sermina, kjer ji je cesto nenadoma prečkala žival. Med umikanjem zapeljala na makadam in padla. Ob padcu se je lažje telesno poškodovala.
Ob 23.01 so policisti v Portorožu ustavili 57-letnega voznika osebnega avtomobila. Odredili so mu preizkus alkoholiziranosti, ki je pokazal 0,80 mg/l. Policisti so mu začasno odvzeli vozniško dovoljenje, sledi obdolžilni predlog.
Ne puščajte predmetov na vidnih mestih v vozilu!
V zadnjih letih smo obravnavali manj vlomov v osebna vozila, a ugotavljamo, da do teh kaznivih dejanj še vedno prihaja, največkrat v večjih mestih in na parkiriščih, ki jih uporabljajo pohodniki. Storilci se odločajo za vlome predvsem v primerih, ko lastniki pustijo (vrednejše) predmete na vidnih mestih v vozilu.
Storilci običajno izberejo parkirana vozila na večjih parkirnih površinah, na osamljenih krajih, na neosvetljenih parkirnih prostorih v bližini šol, vrtcev in pokopališč. Kazniva dejanja se pojavljajo skoraj povsod in ob različnih delih dneva. Pomembna okoliščina, ki jo izkoriščajo storilci, je priložnost, ki jo vidijo v predmetu, ki je na vidnem mestu v vozilu. Najpogosteje odtujeni predmeti iz vozila so torbice, denarnice, navigacijske naprave, avtoradii, prenosni računalniki in mobilni telefoni. Storilci za izvršitev kaznivega dejanja uporabljajo več načinov, od razbijanja stekla do nasilnega odklepanja ključavnice in uporabe tehničnih pripomočkov. Za izvršitev običajno potrebujejo le nekaj sekund. Materialna škoda, povzročena z vlomom, velikokrat presega vrednost odtujenega predmeta, saj se storilci ne ozirajo na znamko ali letnik vozila. Upoštevati pa je treba še posredno škodo, ki nastane npr. pri tatvini denarnice, saj je treba preklicati kartice in dokumente ter nabaviti nove.
Poudarjamo, da na vidnem mestu v vozilu ne puščate ničesar, kar bi lahko vzpodbudilo zanimanje storilcev. Predmeti naj ne bodo na vidnem mestu niti za kratek čas, npr. v času parkiranja vozila pred vrtcem, ko spremimo otroka. Uporabniki vozila naj predmete med svojo (tudi krajše) odsotnostjo pospravijo v prtljažni prostor. Priporočamo, da lastniki vozil pri zaklepanju z daljincem, kljub vsem znakom, da naj bi bilo vozilo zaklenjeno (npr. utripalke, akustičen zvok itd.), še fizično preverijo, da je vozilo res zaklenjeno. V preteklosti smo obravnavali osebe, ki so uporabljale "motilce", ki preprečijo zaklepanje vozila kljub temu, da je vozilo dalo znak, da je bilo zaklepanje opravljeno.
Loris Čendak
višji policijski inšpektor
Policijska uprava Koper