Obravnavani primer nezakonitih migracij na Ajdovskem
Med vikendom oz. v soboto, 4. maja v popoldanskem času, smo obravnavali primer nezakonitih migracij na območju naselja Podkraj (občina Ajdovščina), kjer so policisti ustavili in kontrolirali osebni avtomobil znamke Nissan, nemških registrskih številk, ki ga je vozil 25-letni voznik, državljan Belorusije. Slednji je v omenjenem vozilu prevažal 13 tujcev (12 državljanov Turčije in 1 državljana Sirije), predvsem mlajših oseb. Policisti PPIU Nova Gorica so v nadaljevanju postopka ugotovili, da so vsi navedeni tuji državljani Sirije pred kratkim nezakonito vstopili v Slovenijo in so v postopkih za pridobitev mednarodne zaščite (azil). Po končanem postopku so bili odpeljani v azilni dom.
Kriminalisti Sektorja kriminalistične policije PU Nova Gorica so 25-letnemu vozniku avtomobila, državljanu Belorusije skladno z določili Zakona o kazenskem postopku odvzeli prostost zaradi utemeljenih razlogov za sum kaznivega dejanja Prepovedano prehajanje meje ali ozemlja države (po šestem odstavku 308. člena KZ-1, v zvezi s 3. odstavkom istega člena) in ga pridržali v policijskih prostorih. Po zaključku odrejenega pridržanja je bil 25-letni osumljenec naslednjega dne s kazensko ovadbo priveden in izročen v nadaljnji postopek preiskovalnemu sodniku Okrožnega sodišča v Novi Gorici, ki je zoper osumljenca po zaslišanju odredil sodni pripor.
Blizu spomenika Cerje na Goriškem Krasu vlomili v osebno vozilo
Včeraj, 5. maja ob 15.48, so policisti obravnavali vlom v osebni avtomobil znamke Mercedes Benz, ki je bil parkiran na makadamskem parkirišču blizu spomenika na Cerju na območju naselja Lokvica (Občina Miren-Kostanjevica). Na kraju je bilo ugotovljeno, da je storilec včeraj popoldne pristopil do omenjenega avtomobila in razbil zadnje levo steklo in iz prtljažnika odvzel žensko torbico z vsebino (v njej je oškodovanka imela poleg osebni dokumentov in bančnih kartic tudi gotovino). Okoliščine kaznivega dejanja Policija še preiskuje.
Informacije občanov so v številnih primerih ključne pri izsleditvi storilcev
S ciljem preprečevanjem tovrstnih premoženjskih kaznivih dejanj ponovno opozarjamo vse občane in občanke na upoštevanje osnovnih samozaščitnih ukrepov in svetujemo, da v osebnih avtomobilih ne puščate vrednejših predmetov na vidnih mestih (npr. na sedežih, policah ali na drugih vidnih mestih). Prav tako vrednejši predmeti (denar, bančne kartice, zlatnina…) ne sodijo v predale vozil. Ko zapuščate vozilo, je treba zakleniti vozilo, prtljažnik in pokrov posode za gorivo in vključiti alarmno napravo. Če opazite sledi vloma ali tatvin v motorno vozilo to takoj prijavite najbližji policijski postaji oz. pokličete na intervencijsko številko policije 113 ali anonimni telefon policije 080 1200 in do prihoda policistov ničesar ne prijemajte ali premikajte zaradi morebitnega poškodovanja ali uničenja sledi, ki bi lahko pripeljale do odkritja storilca kaznivega dejanja. Vaša varnost je najpomembnejša, zato nikoli ne poskušajte vlomilca prijeti sami, zlasti če je fizično močnejši ali celo oborožen. Svetujemo, da takoj pokličete Policijo (več preventivnih nasvetov na spletni strani: https://www.policija.si/index.php/en/preventiva-/kriminaliteta/432-vlomi-v-vozila ).Prav tako pozivamo, da več pozornosti namenijo tudi morebitnemu zaznavanju sumljivih oseb in vozil po vaseh oz. v stanovanjskih soseskah večjih mest. se tovrstne informacije lahko krajani sporočijo policistom najbližje policijske postaje oz. pokličejo na zgoraj navedene številke Policije. Prav tako lahko policistom pomagate pri izsleditvi storilca tudi tako, da si poskušate zapomniti čim več podatkov o storilcu: izgled storilca, smer bega, prevozno sredstvo, s katerim se je odpeljal...
Vožnja pod vplivom alkohola
Včeraj, 5. maja pozno zvečer, so policisti PP Bovec v naselju Trnovo ob Soči (občina Kobarid) ustavili in kontrolirali voznika osebnega avtomobila in mu v nadaljevanju postopka odredili preizkus alkoholiziranosti. Rezultat odrejenega preizkusa je pokazal, da je slednji vozil pod vplivom alkohola (0,68 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka). Policisti so mu prepovedali nadaljnjo vožnjo in začasno odvzeli vozniško dovoljenje (po 113.a členu ZP-1), čaka ga še srečanje s sodnikom, saj bo zoper njega podan obdolžilni predlog na okrajno sodišče.
Bodite odgovorni vozniki – preden se usedete za volan, ne uživajte alkohola! - preventivni nasveti Policije
Vozite v ustreznem psihofizičnem stanju, saj alkohol, prepovedane droge, psihoaktivna zdravila in druge psihoaktivne snovi ter utrujenost bistveno vplivajo na varno in zanesljivo udeležbo v cestnem prometu! Vse udeležence v cestnem prometu opozarjamo, da alkohol nikakor ne sodi za volan, saj je prav ta največkrat soodgovoren za prometne nesreče, ki se pogosto končajo z najhujšimi posledicami, tj. invalidnostjo ali s smrtjo. Nastalih posledic in odgovornosti se je potrebno zavedati bistveno prej, saj ko te nastanejo, je žal prepozno in poti nazaj ni več. Zato ne dopustite, da bi zaradi vašega neodgovornega ravnanja ugasnilo življenje. Poskrbite, da za volanom vozila nikoli ne sedi nekdo, ki uživa alkohol oz. krmilo vozila raje prepustite trezni osebi. V primeru, da bi uživali alkoholne pijače (ne glede na zaužito količino), pa se ne odločite za vožnjo v cestnem prometu. S tem boste za svojo varnost in varnost drugih udeležencev v cestnem prometu poskrbeli, da bodo naše ceste bolj varne in posledično tudi manj tragične. Alkohol najprej oslabi sposobnost normalnega miselnega presojanja. Voznik je tako prepričan, da vozi bolje kot dejansko, temu pa sledijo slabša sposobnost zaznavanja, napačne ocene razdalj, počasne reakcije, motnje pri ravnotežju, zožen zorni kot itd. V cestnem promet to pogosto pomeni izzivanje nevarnosti: prepočasna ali prehitra vožnja, težje obvladovanje ali spremljanje smeri vožnje, nevklopljeni smerni kazalci, ustavljanje pri zeleni luči, vožnja v rdečo luč itd. (več na naslednji spletni strani Policije: https://www.policija.si/svetujemo-ozavescamo/prometna-varnost-category-blog/alkohol-ubija-najveckrat-nedolzne
Na Vipavskem iz prometa izločili prehitrega voznika
Policisti PP Ajdovščina so včeraj, 5. maja ob 11.31, na regionalni cesti Podnanos – Vipava, ustavili voznika osebnega avtomobila, ki je prekoračil najvišjo dovoljeno hitrost. Na cesti, kjer je hitrost s splošnim pravilom omejena na 90 km/h, so mu izmerili hitrost 154 km/h. Zoper kršitelja cestnoprometnih predpisov bo podan obdolžilni predlog na okrajno sodišče. Policisti so vozniku prepovedali nadaljnjo vožnjo in začasno odvzeli vozniško dovoljenje (po 113.a členu ZP-1).
Skladno z določili Zakona o pravilih cestnega prometa (najvišje dovoljene hitrosti, 46. člen ZPrCP) je predvidena globa za prekoračitev hitrosti na cestah zunaj naselja za več kot 50 kilometrov na uro znaša 1.200 evrov. Vozniku motornega vozila se izreče tudi 18 kazenskih točk.
Neprilagojena hitrost oz. prekoračitev hitrosti je namreč tako v Evropi kot tudi na slovenskih cestah še vedno med glavnimi dejavniki prometnih nesreč, še zlasti tistih z najhujšimi posledicami. Z doslednejšim spoštovanjem omejitev hitrosti in ustrezno prilagoditvijo vožnje tako razmeram na cesti kot tudi lastnim vozniškim izkušnjam in sposobnostim bi lahko obvarovali marsikatero življenje, saj stopnja poškodb narašča sorazmerno s hitrostjo. Če vozimo s prilagojeno hitrostjo in smo pozorni na dogajanje tudi daleč pred svojim vozilom, lahko pravočasno zaznamo prometno ureditev in dogodke ter predvidimo njihov potek in ustrezno ter varno reagiramo. Zato policisti znova opozarjamo – vozniki, prilagodite hitrost svoje vožnje veljavnim omejitvam, pa tudi svojemu vozniškemu znanju in izkušnjam ter razmeram na cesti! Bodimo odgovorni, vključimo varnostne ukrepe v svoje vozniške navade, vozimo spoštljivo, previdno in strpno. Življenje je najdragocenejša stvar, ki jo imamo, varujmo ga! (https://www.policija.si/svetujemo-ozavescamo/prometna-varnost-category-blog/hitrost-pocasneje-je-varneje).
Na Idrijskem iz prometa izločili kršitelja cestnoprometnih predpisov
Policisti PP Idrija so v soboto, 4. maja popoldne, na območju Črnega Vrha nad Idrijo ustavili mladoletnega voznika neregistriranega motornega kolesa in v nadaljevanju postopka ugotovili, da voznik ne poseduje veljavnega vozniškega dovoljenja. Mlajšemu kršitelju je bilo skladno z Zakonom o pravilih cestnega prometa motorno kolo zaseženo (23. člen ZPrCP), zoper njega bo podan obdolžilni predlog na okrajno sodišče.
V prometni nesreči II. kategorije na hitri cesti med Selom in Ajdovščino udeležen voznik avtomobila
Včeraj, 5. maja ob 14.50, so policisti Postaje prometne policije Nova Gorica obravnavali prometno nesrečo II. kategorije na hitri cesti H4 med Selom in Ajdovščino in v kateri je bil udeležen 21-letni voznik osebnega avtomobila. Slednji se je med vožnjo na omenjeni relaciji zaradi vožnje preblizu desnemu robu vozišča z vozilom zaletel v obcestno kovinsko ograjo in se telesno poškodoval. Kasneje so ga reševalci po nudeni oskrbi na kraju z reševalnim vozilom odpeljali na nadaljnje zdravljenje v ljubljanski klinični center.
Preglasna glasba sosede motila pri nočnem počitku
Danes, 6. maja v nočnem času, smo bili obveščeni o kršitvi javnega reda in miru v Novi Gorici (Prvomajska ulica), kjer je glasna glasba občane motila pri nočnem počitku. Ob prihodu policistov na kraj hrupa ni bilo zaznati, prisotni na kraju so bili opozorjeni na upoštevanje predpisov s področja Zakona o varstvu javnega reda in miru v zvezi s hrupom in z njim povezane kršitve.
V pristojnosti Policije je izvajanje ukrepov za prekrške po 8. členu Zakona o varstvu javnega reda in miru. Po prvem odstavku tega člena se za prekršek kaznuje, kdor na nedovoljen način med 22.00 in 6.00 moti mir in počitek ljudi s hrupom, pri čemer ne gre za nujne intervencijske ali vzdrževalne posege. Globa za ta prekršek znaša od 83,46 do 208,65 evra. Po drugem odstavku tega člena se za prekršek kaznuje, kdor z uporabo televizijskega ali radijskega sprejemnika, drugega akustičnega aparata ali akustične naprave ali glasbila moti mir ali počitek ljudi, kar ni posledica dovoljene dejavnosti. V tem drugem primeru gre za povzročanje hrupa ne glede na dnevni čas, pri čemer je pomembno, da tak hrup nekoga moti pri miru oziroma počitku.
Sicer pa hrup in z njim povezane kršitve opredeljujeta navedeni Zakon o varstvu javnega reda in miru (ZJRM-1) in Uredba o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju. Uredba ureja predvsem področje hrupa, ki izhaja iz dejavnosti različnih subjektov. Pristojnost za izvajanje nadzora nad spoštovanjem določb uredbe imajo inšpektorji za varstvo okolja ( https://www.policija.si/medijsko-sredisce/pogosta-vprasanja/vprasanja-javni-red-in-mir ).
Povoženje divjadi
V soboto, 4. maja ob 20.56, so policiste obvestili, da je voznik osebnega avtomobila blizu Cola, na cesti Ajdovščina – Col, trčil v divjad (srno), ki je po trku z vozilom s kraja zbežala neznano kam. Na vozilu je nastala majhna poškodba. Policisti PP Ajdovščina so primer zaključili z uradnim zaznamkom za zavarovalnico.
Dean Božnik
predstavnik za odnose z javnostmi
Policijska uprava Nova Gorica