Gorenjski operativno komunikacijski center je na številko 113 v zadnjih 24 urah sprejel 106 klicev. Za posredovanje v interventnih dogodkih jih je bilo 31:
- sedem s področja kriminalitete, od tega dva o vlomu;
- 13 s področja prometne varnosti, od tega eden o prometni nesreči s telesnimi poškodbami in šest o prometni nesreči z materialno škodo;
- štirje s področja javnega reda in miru, od tega dva o kršitvi na javnem kraju in eden o kršitvi v zasebnem prostoru;
- dva o dogodkih.
Vlomi:
Kranjski policisti so bili včeraj nekaj čez 7.30 obveščeni o vlomu v dva gradbena zabojnika na enem izmed gradbišč. Storilec ju je nasilno odprl in si prilastil različne kose električnega orodja. Z dejanjem je lastnike oškodoval za več tisoč evrov. Policisti o dejanju zbirajo obvestila in bodo obveščali pristojno državno tožilstvo.
Kranjski policisti so bili včeraj nekaj čez 22. uro obveščeni o vlomu v parkiran avtomobil. Storilec je nasilno odprl vrata in si iz notranjosti avtomobila prilastil nekaj sto evrov gotovine. Policisti o dejanju zbirajo obvestila in bodo obveščali pristojno državno tožilstvo.
Prometna nesreča s telesnimi poškodbami:
Na območju Gozd Martuljka so policisti včeraj nekaj pred 7. uro obravnavali prometno nesrečo, v kateri sta bila udeležena dva voznika avtomobilov. Po podatkih s katerimi razpolagamo je 28-letni voznik med vožnjo v smeri Jesenic, zapeljal na nasprotno vozišče, po katerem je takrat pravilno pripeljal drugi voznik in z avtomobilom čelno trčil v njegov avtomobil. 28-letnik je bil hudo telesno poškodovan, drugi udeleženi voznik pa lahko. Na kraju jima je prvo pomoč nudilo zdravstveno osebje in ju z reševalnim vozilom prepeljalo v zdravstveno ustanovo. Na kraju so bili tudi gasilci. Cesta je bila v času ogleda zaprta, obvoz je bil urejen. Policisti za 28-letnega voznika vodijo prekrškovni postopek.
Na cestah vedno več pešcev in udeležencev enoslednih vozil
Ob prihajajočem vikendu policisti pešcem, kolesarjem in voznikom enoslednih motornih vozil podajamo nekaj nasvetov za varnejšo udeležbo v cestnem prometu.
Vozniki enoslednih vozil
V prvi vrsti voznikom enoslednih vozil svetujemo, da poskrbijo za ustrezne pnevmatike. Jutranje temperature so še nizke, cestne površine hladne, lahko tudi spolzke ali mokre. Na določenih delih je lahko na cesti tudi pesek. Zato hitrost vožnje prilagodite stanju in lastnostim vozišča, gostoti prometa in vozite na primerni varnostni razdalji. Motoristi, kolesarji, vozniki e-skirojev bodite vidni in uporabljajte ustrezno zaščitno opremo. Na pot z enoslednim vozilom le trezni. Vizija NIČ! Pazite na ostale udeležence v prometu in se zavedajte svoje odgovornosti. Bodite zgledni vozniki.
Kolesarji:
- uporabljajte površine, ki so namenjene vam (kolesarske steze, desni rob vozišča, itd.), pločnike pustite pešcem;
- vozite eden za drugim na primerni varnostni razdalji in ne eden zraven drugega;
- odrecite se alkoholu in prepovedani drogi;
- uporabljajte kolesarsko čelado - obvezna do 18. leta starosti;
- odrecite se uporabi slušalk in mobilnih telefonov v času vožnje;
- bodite dobro vidni;
- spoštujte prometna pravila;
- poskrbite za varnost svojih koles in jih ustrezno zavarujte (zaklenite s ključavnico, na tak način, da so varna, ko jih pustite brez nadzora itd..);
- bodite pozorni na druge udeležence v prometu in se
- zavedajte svoje odgovornosti.
Vozniki lahkih motornih vozil (npr. e-skiro):
- lahko jih vozijo otroci med 12. in 14. letom starosti, če imajo kolesarsko izkaznico in osebe starejše od 14. let;
- lahko vozite po kolesarskih površinah. Če teh ni, pa ob desnem robu ceste, vendar samo v naselju, kjer je omejitev do 50 km/h;
- do 18. leta starosti je obvezna uporaba kolesarske čelade;
- uporaba mobitela med vožnjo je prepovedana;
- ponoči morate imeti prižgano luč.
Motoristi:
- na motor z opravljenim vozniškim dovoljenjem;
- motor mora biti registriran;
- prilagodite hitrost prometnemu toku in omejitvam;
- zagotovite si primerno varnostno razdaljo;
- pri odločitvah o prehitevanju bodite preudarni;
- odrecite se alkoholu in prepovedani drogi;
- bodite vidni.
Pešci:
- uporabljajte prometne površine, namenjene hoji pešcev;
- med hojo čim manj uporabljajte mobilne telefone in slušalke;
- se pred prečkanjem vozišča vedno prepričajte, če to lahko varno storite;
- uporabljajte prehode za pešce in cesto prečkajte samo pri zeleni luči na semaforju;
- v jutranjem in večernem času ter ob neugodnih vremenskih razmerah (megla, dež, itd.) uporabljajte svetla oblačila ali svetleče odsevnike (kresničko, reflektivno zapestnico, svetilko, itd.).
Vozniki avtomobilov, tovornih vozil, avtobusov
S prihodom voznikov enoslednih vozil in pešcev nazaj v promet, bodite toliko bolj pozorni pri prehitevanju le teh. Zagotovite bočni odmik 1.5 m, saj bo le tako zagotovljena večja varnost teh udeležencev v prometu. Še posebej bodite pozorni na t.i. MRTVI KOT in dogajanje pred in za vami.
V poletnih dneh ste v prometu udeleženi vsi. Tako vozniki vozil, kot kolesarji, motoristi, skiroisti, pešci itd. Zato naše nasvete, pozive in obvestila vzemite dobronamerno in se osredotočite na cesto in prometno dogajanje okoli vas. Ni nam vseeno za vašo prometno varnost. S skupnimi močmi smo lahko še varnejši.
Ob prihajajočem vikendu bo marsikdo izkoristil dan z obiskom gora, izletniških točk in turističnih krajev. Da bi bil vaš izlet varen vam podajamo nekaj nasvetov.
Gore:
Da bi bil obisk gora varen vam svetujemo, da se v gore odpravite preudarno, premišljeno in z veliko stopnjo odgovornosti. Vnaprej si načrtujte turo, ki bo primerna vašemu znanju, času, vremenu in vašim psihofizičnim sposobnostim. Bodite primerno opremljeni. Zaradi morebitnih spreminjajočih vremenskih razmer vam pred odhodom v visokogorje svetujemo tudi sprotno spremljanje (ARSO: http://www.arso.gov.si/; Gorske reševalne zveze Slovenije: https://www.grzs.si/ in Planinske zveze Slovenije: https://www.pzs.si/).
Pri odhodih v gore naj svojci ali prijatelji vedo, kam greste in kakšen je potek ture. Na varnem mestu jim tudi sporočite, kako se odvija tura in morebitne spremembe. S sabo imejte napolnjen mobilni telefon in v visokogorje nikoli ne hodite sami.
Apeliramo tudi na gostinsko-turistično osebje hotelov, avto kampov, apartmajev, sob, itd... Informirajte vaše goste pred odhodom v hribe, gore. Svetujte jim obisk informacijsko-turističnih točk, kjer jim bodo znali svetovati in ponuditi primerno turo v naravi. Ugotavljamo namreč, da nekateri tuji obiskovalci gora, nimajo prave predstave in informacij o težavnosti naših gora.
Gorenjski policisti in policistke vam želimo varen in miren vikend, kjerkoli že boste.
Roland Brajič
predstavnik za odnose z javnostmi
Policijska uprava Kranj