Delovna nezgoda v Desklah: padec delavca s strehe poslovnega objekta
Danes, 29. maja ob 10.23, smo prejeli obvestilo, da je v naselju Deskle (Ulica talcev), v občini Kanal ob Soči, s strehe poslovnega objekta padel in se poškodoval delavec. Na kraju so policisti Policijske postaje Nova Gorica ugotovili, da se je 60-letnemu delavcu (samostojnemu podjetniku) med opravljanjem del oziroma meritev med hojo po strehi objekta udrla oziroma zlomila kritina (salonitna plošča), zaradi česar je padel približno dva metra na podstrešje trgovine. Pri padcu se je telesno poškodoval (poškodba ramena). Na kraju so poleg policistov posredovali tudi reševalci Nujne medicinske pomoči ZD Nova Gorica, ki so poškodovanega delavca oskrbeli in ga prepeljali na nadaljnje zdravljenje v bolnišnico v Šempeter pri Gorici. Pomoč policistom in reševalcem so na kraju nudili gasilci JZ GRD Nova Gorica. Po dosedanjih ugotovitvah je tuja krivda izključena. O nezgodi smo poleg preiskovalne sodnice Okrožnega sodišča in okrožne državne tožilke v Novi Gorici obvestili tudi pristojno delovno inšpekcijsko službo.
Tatvina prodajnih izdelkov
Včeraj, 28. maja popoldne, so policisti Policijske postaje Nova Gorica obravnavali tatvino prodajnih izdelkov iz ene od večjih trgovin v Šempetru pri Gorici. Oškodovancu (gospodarski družbi) je bila povzročena materialna škoda za 141 evrov. Ko bodo policisti storilca izsledili, bodo zoper njega uvedli prekrškovni postopek zaradi kršitve določil Zakona o nujnih ukrepih za zagotavljanje javne varnosti (tatvina – kršitev 12. člena ZNUZJV).
Obravnavani primer kršitve javnega reda in miru na Goriškem
Policisti Policijske postaje Nova Gorica so danes, 29. maja zjutraj, obravnavali kršitev javnega reda in miru na Goriškem, kjer je prišlo do verbalnega spora med dvema osebama. Kršiteljici je bil zaradi kršitve Zakona o varstvu javnega reda in miru (kršitev 8. člena ZJRM-2) izdan plačilni nalog. Prav tako so policisti zoper omenjeno osebo ukrepali zaradi nedostojnega vedenja do policistov (kršitev drugega odstavka 9. člena ZJRM-2).
Prometni policisti iz prometa izločili voznika zaradi suma vožnje pod vplivom prepovedanih drog
Včeraj, 28. maja pozno zvečer, so policisti Postaje prometne policije na vipavski hitri cesti H4 ustavili in kontrolirali 26-letnega voznika osebnega avtomobila, ki je vozil iz smeri Sela proti Ajdovščini. V postopku je bilo ugotovljeno, da ni vozil pod vplivom alkohola (0,00 mg/l), mu je pa bil zaradi suma vožnje pod vplivom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil in drugih psihoaktivnih snovi odrejen hitri test na droge. Ta je bil pozitiven na prisotnost prepovedanih drog (kanabis), zato mu je bil odrejen strokovni pregled v zdravstveni ustanovi, ki pa ga je odločno odklonil. Prometni policisti so mu prepovedali nadaljnjo vožnjo in začasno odvzeli vozniško dovoljenje (113a. člen ZP-1). Zoper voznika bo podan obdolžilni predlog na pristojno okrajno sodišče.
Preventivni nasveti: Policisti PU Nova Gorica ponovno opozarjamo, da je vožnja pod vplivom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil in drugih psihoaktivnih snovi je eden najpomembnejših dejavnikov tveganja za nastanek prometne nesreče. Omenjene psihoaktivne substance (prepovedane droge, psihoaktivna zdravila itd.) zmanjšujejo človekove sposobnosti zaznavanja in predelave informacij, sposobnosti učinkovitega mišljenja in ustrezne motorične reakcije. Tako neposredno vplivajo na zmanjšanje prometne varnosti in povečajo možnost povzročitve prometne nesreče. Uživalci prepovedanih drog pogosto v prometu pogosto ne reagirajo dovolj hitro oz. pravočasno, imajo moteno koncentracijo, so nepozorni pri prehitevanju..., saj je motena njihova ocena časa in razdalje, imajo omejeno gibljivost oči, prepozno zavirajo. Pogosto je opaziti tudi povečano pripravljenost za tveganje, agresijo do okolice oziroma soudeležencev v prometu. Po Zakonu o pravilih cestnega prometa voznik ne sme voziti vozila v cestnem prometu niti ga začeti voziti, če je pod vplivom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi, in njihovih presnovkov, ki zmanjšujejo njegovo sposobnost za vožnjo. Zagrožena sankcija za ta prekršek je globa 1.200 evrov in 18 kazenskih točk. Več o nevarnostih, ki jo povzroča vožnja pod vplivom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil in drugih psihoaktivnih snovi na spletni strani Javne agencije RS za varnost prometa: https://www.avp-rs.si/varnost-v-prometu/droge/
Vožnja pod vplivom alkohola
Včeraj, 28. maja v zgodnjih večernih urah, so policisti Policijske postaje Ajdovščina v enem od naselij v občini Ajdovščina ustavili in kontrolirali 53-letnega voznika mopeda (dvokolo do 25km/h). Slednjemu je bil odrejen preizkus alkoholiziranosti in rezultat je pokazal, da je bil pod vplivom alkohola (0,81 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka). Zaradi odgovornosti za storitev prekrška po Zakonu o pravilih cestnega prometa mu je bil izdan plačilni nalog.
Bodite odgovorni vozniki – preden se usedete za volan, ne uživajte alkohola! - preventivni nasveti Policije Vozite v ustreznem psihofizičnem stanju, saj alkohol, prepovedane droge, psihoaktivna zdravila in druge psihoaktivne snovi ter utrujenost bistveno vplivajo na varno in zanesljivo udeležbo v cestnem prometu! Vse udeležence v cestnem prometu opozarjamo, da alkohol nikakor ne sodi za volan, saj je prav ta največkrat soodgovoren za prometne nesreče, ki se pogosto končajo z najhujšimi posledicami, tj. invalidnostjo ali s smrtjo. Nastalih posledic in odgovornosti se je potrebno zavedati bistveno prej, saj ko te nastanejo, je žal prepozno in poti nazaj ni več. Zato ne dopustite, da bi zaradi vašega neodgovornega ravnanja ugasnilo življenje. Poskrbite, da za volanom vozila nikoli ne sedi nekdo, ki uživa alkohol oz. krmilo vozila raje prepustite trezni osebi. V primeru, da bi uživali alkoholne pijače (ne glede na zaužito količino), pa se ne odločite za vožnjo v cestnem prometu. S tem boste za svojo varnost in varnost drugih udeležencev v cestnem prometu poskrbeli, da bodo naše ceste bolj varne in posledično tudi manj tragične. Alkohol najprej oslabi sposobnost normalnega miselnega presojanja. Voznik je tako prepričan, da vozi bolje kot dejansko, temu pa sledijo slabša sposobnost zaznavanja, napačne ocene razdalj, počasne reakcije, motnje pri ravnotežju, zožen zorni kot itd. V cestnem promet to pogosto pomeni izzivanje nevarnosti: prepočasna ali prehitra vožnja, težje obvladovanje ali spremljanje smeri vožnje, nevklopljeni smerni kazalci, ustavljanje pri zeleni luči, vožnja v rdečo luč itd. (več na naslednji spletni strani Policije: https://www.policija.si/svetujemo-ozavescamo/prometna-varnost-category-blog/alkohol-ubija-najveckrat-nedolzne
Prometna nesreča I. kategorije v Kromberku zaradi nepravilnega premika z vozilom
Včeraj, 28. maja v popoldanskem času, se je na območju Kromberka pri Novi Gorici zgodila prometna nesreča I. kategorije, v kateri je bila udeležena voznica osebnega avtomobila. Omenjena voznica je ob 18.30 vozila po naselju Kromberk (iz smeri centra Nove Gorice) proti ulici Pod Škabrijelom. V bližini ene od tamkajšnjih stanovanjskih hiš se je ob srečevanju z nasproti vozečim vozilom ustavila. Pri vzvratnem premiku vozila se ni prepričala, ali to lahko stori varno, zato je zapeljala v jarek za meteorne vode. Pri tem je z desnim bočnim delom vozila trčila v skalnato gmoto ob vozišču. Zaradi odgovornosti za storitev prekrška po Zakonu o pravilih cestnega prometa (nepravilno premikanje z vozilom, prvi odstavek 42. člena ZPrCP) ji je bil izdan plačilni nalog.
Dean Božnik
predstavnik za odnose z javnostmi
Policijska uprava Nova Gorica

