Med poostrenim nadzorom nad uporabo varnostnega pasu voznikov in potnikov v motornih vozilih, ki je potekal med 10. in 16. marcem 2025, so gorenjski policisti ugotovili 47 kršitev. Od tega jih varnostnega pasu na sprednjih sedežih ni uporabljalo 45, zadaj pa dva. Med kršitelji je bil tudi voznik avtobusa. Policisti so izrekli sedem opozoril, izdali dve globi tujcem in 38 plačilnih nalogov. Predvidena kazen za neuporabo varnostnega pasu je 120 evrov.
Policisti so včeraj ponovno z enodnevnim nadzor med 7. in 13. uro preverili, če je stanje spoštovanja prometnih pravil kaj boljše. Kontrolirali so nepravilno uporabo varnostnega pasu in bili pozorni tudi na pešce, kolesarje, motoriste in voznike e-skirojev. Ustavili in kontrolirali so 23 udeležencev. Nad uporabo varnostnega pasu so bili zadovoljni, saj ga nista uporabljala samo dva voznika, nekaj slabše pa je bilo pri uporabi telefona med vožnjo. Uporabljalo ga je kar 5 voznikov!
Izpostavljamo 43-letnega voznika avtomobila, ki včeraj okoli 9. ure, med vožnjo ni uporabljal varnostnega pasu, vozil je neregistriran avtomobil in še pod močnim vplivom alkohola (0,79 mg/l, kar je več kot 1,5 promila). Vozniku je bil za prekrške izdan plačilni nalog v znesku 220 evrov. Za vožnjo pod vplivom alkohola, mu je bilo začasno odvzeto vozniško dovoljenje in prepovedana nadaljnja vožnja ter bo z obdolžilnim predlogom predlagan k pristojnemu okrajnemu sodišču. Predvidena kazen za tak prekršek je najmanj 1.200 evrov in 18 kazenskih točk.
Spomnimo:
- Odrasel človek lahko z močjo rok in nog zadrži težo telesa ob trku le do hitrosti 7 km/h.
- Pri trku vozila, ki vozi s hitrostjo 50 km/h, deluje na naše telo enaka sila, kot, če bi padli 10 m globoko. Pri večjih hitrostih se ta sila zelo povečuje.
- Strokovnjaki so ugotovili, da bi bilo med vozniki in potniki v avtomobilih 40 % manj žrtev, če bi vsi uporabljali varnostne pasove.
V policiji si prizadevamo, da bi čim več voznikov uporabljalo varnostni pas. Pri najhujših prometnih nesrečah, namreč vedno znova ugotavljamo, da bi lahko bile posledice bistveno blažje, če bi ga vozniki in potniki v vozilu dosledneje uporabljali. Varnostni pas vam lahko reši življenje, zato se v vozilu vedno pripnite!
Jutranje in večerne temperature so nizke, cestne površine lahko tudi spolzke, mokre ali poledenele. Vidljivost je lahko zaradi vremenskih razmer slabša (megla, dež). Zato policisti voznikom svetujemo, da bodite v prometu strpni, zagotavljajte primerno varnostno razdaljo, prilagodite hitrost stanju ceste, prometa in vremenskim razmeram. Med vožnjo se osredotočite le eni, v tistem trenutku najpomembnejši stvari - vožnji. V prometu bodite z opravljenim vozniškim dovoljenjem tiste kategorije, v katero spada vozilo, ki ga vozite. Motorna vozila imejte registrirana in za volan ali krmilo le trezni.
Prihajajo toplejši dnevi in tako boste v prometu udeleženi vsi. Tako vozniki vozil, kot kolesarji, motoristi, skiroisti, pešci itd. Zato naše nasvete, pozive in obvestila vzemite dobronamerno in se osredotočite na cesto in prometno dogajanje okoli vas.
Ni nam vseeno za vašo varnost. S skupnimi močmi smo lahko še varnejši.
Gorenjske policistke in policisti vam želimo varen in miren vikend, kjerkoli že boste.
Roland Brajič
predstavnik za odnose z javnostmi
Policijska uprava Kranj