radio tomi predvajalnik

(Čas branja: 2 - 3 min.)

brezplacna pravna pomocBrezplačna pravna pomoč je namenjena zagotavljanju pravne pomoči za osebe, ki si tega drugače ne bi mogle privoščiti. Pri tem se upošteva socialni položaj osebe, ki si brez škode za svoje preživetje in preživetje svoje družine te pravice ne bi mogla zagotoviti.

V naslednjem članku si bomo pogledali kako zaprositi za brezplačno pravno pomoč in kdo je do nje upravičen.

Kdo lahko zaprosi za brezplačno pravno pomoč?
Za brezplačno pravno pomoč lahko zaprosijo:

  • državljani Republike Slovenije, oz. osebe, ki v Republiki Sloveniji stalno prebivajo,
  • tujci z dovoljenjem za stalno ali začasno prebivanje v Republiki Sloveniji in osebe brez državljanstva, ki zakonito prebivajo v Republiki Sloveniji,
  • drugi tujci pod pogojem vzajemnosti ali pod pogoji in v primerih, določenih z mednarodnimi pogodbami, ki obvezujejo Republiko Slovenijo,
  • nevladne organizacije in združenja, ki delujejo nepridobitno in v javnem interesu ter so vpisane v ustrezen register v skladu z veljavno zakonodajo, v sporih v zvezi z opravljanjem dejavnosti v javnem interesu oziroma z namenom, zaradi katerega so ustanovljene,
  • druge osebe, za katere zakon ali mednarodna pogodba, ki obvezuje Republiko Slovenijo, določa, da so upravičenci do brezplačne pravne pomoči.

Te osebe lahko zaprosijo za brezplačno pravno pomoč v katerikoli fazi postopka (npr. ob začetku izvensodnega ali sodnega postopka, kakor tudi v katerikoli fazi postopka, ki že teče).

Dodeljena brezplačna pravna pomoč zajema tiste stroške sodnega postopka, ki so nastali po dnevu vložitve prošnje za dodelitev brezplačne pravne pomoči, ter plačilo za dejanja pravne pomoči, ki do dneva vložitve prošnje za dodelitev brezplačne pravne pomoči še niso bila opravljena.

Kako zaprositi za brezplačno pravno pomoč?
Praviloma je potrebno vlogo za brezplačno pravno pomoč vložiti na pristojnem okrožnem sodišču (seznam okrožnih sodišč). Pristojnost sodišča se določa glede na prebivališče osebe, ki vlaga prošnjo za brezplačno pravno pomoč.

Prošnja za brezplačno pravno pomoč (kliknite tu...)

Izpolnjeno prošnjo morajo podpisati vsi polnoletni družinski člani, prav tako pa je potrebno za vsakega polnoletnega družinskega člana priložiti izpolnjen poseben list (Obrazec BPP št. 1 – družinski član) s podatki o družinskem članu in podatki o materialnem stanju družinskega člana. Ta je sestavni del Obrazca BPP št. 1.

Pri ugotavljanju upravičenosti za brezplačno pravno pomoč, se upoštevajo dohodki in prejemki prosilca in dohodki ter prejemki njegove družine. Upošteva se tudi premoženje, ki ga ima prosilec in njegova družina. V primeru da je prosilec prejemnik denarne socialne pomoči, se dohodki, prejemki in premoženje njega in družine ne upoštevajo.

Če je kateri od družinskih članov nasprotna stranka v postopku, za katerega prošnjo vlagate, potem njegov podpis ni potreben, ter zanj ni potrebno prilagati lista (Obrazec BPP št. 1 – družinski član).

Obrazec je potrebno izpolniti v celoti, razen vprašanj, ki jih izpolni strokovna služba brezplačne pravne pomoči.

V primeru, da je prosilec v času vložitve prošnje za brezplačno pravno pomoč, prejemnik denarne socialne pomoči, mu rubrik s podatki o premoženjskem in dohodkovnem stanju ni potrebno izpolniti.

Upravičenost do brezplačne pravne pomoči
Do brezplačne pravne pomoči je upravičena oseba, ki glede na svoj finančni položaj in glede na finančni položaj svoje družine brez škode za svoje socialno stanje in socialno stanje svoje družine ne bi zmogla stroškov sodnega postopka.

Šteje se, da bi bilo socialno stanje prosilca in njegove družine zaradi stroškov sodnega postopka ogroženo, če mesečni dohodek prosilca (lastni dohodek) oziroma mesečni povprečni dohodek na člana družine (lastni dohodek družine) ne presega višine minimalne plače.

Vir: Kako zaprositi za brezplačno pravno pomoč?

Zvezda neaktivnaZvezda neaktivnaZvezda neaktivnaZvezda neaktivnaZvezda neaktivna
 
Spletna stran uporablja piškotke.

Piškotki (ang. cookies) uporabljamo, da bi vam lahko omogočili kar najboljšo uporabniško izkušnjo, prikaz navigacije in podobno. Prav tako uporabljamo Google Analytics, keterega uporabljajo skoraj vse spletne strani.

Piškotke iz te strani lahko v nastavitvah vašega spletnega brskalnika zbrišete, ali pa jih blokirate.

Z nadaljevanjem ogleda naše spletne strani se strinjate, da se lahko omenjeni piškotki shranijo na vaši napravi/računalniku.

Vredu Zbriši piškotke Zapusti stran